Strona główna » Wyścig o miejsca w kadrze U-20 – skrzydłowi

Wyścig o miejsca w kadrze U-20 – skrzydłowi

0 komentarz
O Jakubie Szumercie ostatnio mówią prawie wszyscy, ale są też coraz lepsi Przemysław Kociszewski, Maciej Puchalski czy Krzysztof Kempa. Trener Arkadiusz Miłoszewski przed Mistrzostwami Europy U20, rozgrywanymi w Polsce, skrzydłowych do kadry będzie wybierał z bardzo ciekawej grupy zawodników.

Oferta powitalna w Fortunie: 3x zakład Bez ryzyka na start – bez konieczności obrotu! >>

W tym cyklu skupię się na zasobach kadry U-20, która już lipcu tego roku wystąpi na Mistrzostwach Europy U-20. Dodatkowym smaczkiem tej imprezy jest fakt, że odbywać się ona będzie w Gdyni, a wielkim wyzwaniem będą rywale. Własnie wylosowaliśmy rekordowo trudnych przeciwników w grupie: Serbię, Francję i Grecję.

W tym tekście zajmę się zawodnikami z pozycji 3 oraz 4. Użyję do tego nomenklatury kolarskiej, aby barwniej zwizualizować moją analizę. Zapraszam! 

LIDERZY WYŚCIGU:

Jakub Szumert (Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia, 4.1 pkt/mecz i 2.8zb/mecz)

Mimo że Jakub jest z rocznika 2005, więc załapie się jeszcze na ME U-20 w przyszłym roku, to ciężko jest mi sobie wyobrazić, aby nie znalazł się on w kadrze już w tym roku, nawet jeśli konkurencja jest spora. O jego dobrym debiutanckim sezonie w ekstraklasie pisałem już m.in. TUTAJ>>

Przemysław Kociszewski (Śląsk II Wrocław: 10.20 pkt/mecz i 5.1 zb/mecz) 

Kandydat na objawienie sezonu w Pekao 1. lidze. Bardzo uniwersalny zawodnik, który spokojnie też może występować jako niski center. Bardzo dużo zyskał po objęciu Śląska II przez trenera Łukasza Grudniewskiego i w efekcie stał się realnym kandydatem na wyjazd na ME U-20.

Maciej Puchalski (Niedźwiadki Chemart Przemyśl: 10.1 pkt/mecz i 3zb/mecz

Wydaje się, że nad grą Macieja w młodzieżowych reprezentacjach Polski ciąży jakieś fatum. W szerokich kadrach zawsze był, ale na imprezy mistrzowskie nigdy nie pojechał. W poprzednie lato stanęła mu na drodze kontuzja, więc może w tym roku przyjdzie czas na jego występ na ME U-20. 

Jestem dużym fanem gry Puchalskiego – to zawodnik o świetnych warunkach fizycznych, radzący sobie w grze 1 na 1 przodem do kosza. Ma charakter, co nie raz pokazywał, a który przejawia się pozytywną bezczelnością boiskową, jak i niepozytywną, w stosunku do rywali i sędziów. W tym sezonie debiutuje w rozgrywkach 1. ligi i jeśli ktoś, w premierowym sezonie, potrafi rzucić 25 czy 23 punkty w jednym meczu, to warto na niego zwrócić uwagę, choć jak to u młodych zawodników, jego forma mocno faluje 

Krzysztof Kempa (WKK Wrocław: 9.7 pkt/mecz i 6zb/mecz 

Już ze starszym rocznikiem było bardzo blisko, aby Kempa pojechał na ME U-20 dopiero w zeszłym roku. Niestety w ostatnim turnieju przed imprezą docelową nabawił się urazu, wykluczającego go z udziału w mistrzostwach. Ale co się odwlecze to nie uciecze, nawet jeśli konkurencja jest mocna i nie śpi. Krzysztof sprawdził się w tym sezonie na parkietach 1. ligi i odgrywa niemałą rolę w WKK Wrocław. Najważniejsze, że kontuzje go omijają i Kempa, więc jako zawodnik, harmonijnie się rozwija.

GRUPA POŚCIGOWA

Szymon Nowicki (Śląsk II Wrocław: 6.2 pkt/mecz i 5.8 zb/mecz) 

O grze Szymona dużo już napisano, sam popełniłem tekst o grze Śląska II, w którym opisałem jak wygląda jego rola na parkiecie. Sporo jest negatywnych komentarzy odnośnie jego gry i wyborów, ale wydaje się, że one wynikają z oczekiwań, które narosły w związku z wyjazdem do Realu Madryt. 

Ja osobiście widzę, z meczu na mecz, jak Nowicki rośnie i nie marnuje czasu w Śląsku II Wrocław. Czy to wystarczy na znalezienie się w kadrze na ME U-20? Nie wiem, ale według mnie, nawet jeśli na tę chwilę są lepsi zawodnicy od niego, to całkowicie nie przekreśla w żadnym stopniu tego, że Nowicki da sporo radości fanom w PLK, a być może reprezentacji w przyszłości.

Kacper Indyk (MKS Dąbrowa II Górnicza: 19.4 pkt/mecz i 12.2 zb/mecz) 

Obserwuje grę Kacpra od dawna i od zawsze ten chłopak miał to “coś”. Znakomite warunki fizyczne, długie kończyny, a do tego umiejętność gry z piłką i naturalny rzut. Zawsze w cieniu kogoś, ale ten sezon już w pełni należy do niego. Mocno przepracowany okres przygotowawczy skutkuje wyraźną poprawą sylwetki.  Oczywiście to nadal poziom II ligi, ale coś czuję, że to tylko przystanek w przygodzie Kacpra. 

Filip Gurtatowski (Trefl Sopot: 12.4 pkt/mecz, 7.6zb/mecz) 

Dosyć zaskakujący uczestnik zeszłorocznych ME U-20, który na finiszu wywalczył sobie miejsce w składzie na turniej. W tym sezonie zbiera cenne doświadczenie, trenując pod okiem Żana Tabaka i regularnie gra w rozgrywkach drugoligowych. Wysoki, sprawny zawodnik, z dużym boiskowym IQ. Po szkole koszykówki u trenera Tabaka, czekam na jego występy w 1. lidze w przyszłym sezonie.

PELETON

Jan Nowicki – Enea Basket Poznań: 7.2 pkt/mecz i 2.3 zb/mecz
Mikołaj Kowalczyk – WKK Wrocław: 7.1 pkt/mecz i 4.1 zb/mecz 
Jakub Bereszyński – Śląsk II Wrocław 1.1 pkt i 1.4 zb/mecz
Michał Grzesiak – AS Pera, 3. liga grecka
Mikołaj Wojciechowski – ŁKS Coolpack Łódź – 9.2 i 6.9 zb/mecz 
Mikołaj Zabłocki – Enea Astoria II Bydgoszcz – 13.2 pkt/mecz i 7.3 zb/mecz

W peletonie jakże różni zawodnicy. Duet pierwszoligowy z rocznika 2005 r., który odstaje nieco warunkami fizycznymi od reszty uczestników zestawienia. Kluczową kwestią jest to, na co sztab trenera Arkadiusza Miłoszewskiego będzie chciał postawić na pozycjach 3 i 4. Następnie, etatowi reprezentanci rocznika 2004 r. na Mistrzostwach Europy U-18 w 2022 r. Jeden z nich łapie ogony w pierwszoligowym Śląsku Wrocław, a drugi obrał inny kierunek kariery i wyruszył do Grecji, gdzie gra w 3 lidze. 

Na koniec wychowankowie świetnych młodzieżowych klubów, którzy po maturze wyjechali z kraju i walczą o swoją karierę w nowych miejscach.

Dajcie znać czy podoba się wam taki format i co sądzicie o takim zestawie nazwisk. Może kogoś w nim brakuje? 

Oferta powitalna w Fortunie: 3x zakład Bez ryzyka na start – bez konieczności obrotu! >>

Napisz komentarz

Najnowsze wpisy

@2022 – Strona wykonana przez  HashMagnet