Na początek przyjrzę się zawodnikom z pozycji 3 oraz 4. By nieco barwniej zwizualizować ich sytuację sportową oraz dyspozycję w trwającym sezonie, skorzystam z nomenklatury kolarskiej.
Liderzy wyścigu
1.Jakub Szumert (AMW Arka Gdynia)
W sezonie 2024/25: 2.7 pkt i 2.8 zb
Jeden z zawodników, który był w kadrze U-20 już w ubiegłym roku i pełnił w niej bardzo ważną rolę. Ten sezon ma trudny, gdyż pojawiły się problemy zdrowotne, które nie pozwalają mu złapać rytmu i stabilnej formy. Jestem jednak przekonany, że latem Szumert będzie już jednym z liderów kadry U-20.
Powołanie do seniorskiej kadry na niedawne zgrupowanie w Sosnowcu i Katowicach powinno go uskrzydlić!
2. Tymoteusz Sternicki (GAK Gdynia/Bears Uniwersytet Gdański Trefl Sopot)
W sezonie 2024/25: 8.8 pkt i 6.5 zb
Zawodnik z rocznika 2006, który wyjechał latem na Uniwersytet Denver, by grać w I dywizji NCAA. Z przyczyn prywatnych wrócił w październiku do Polski i został zawodnikiem pierwszoligowych Bears Uniwersytet Gdański Trefl Sopot. Radzi sobie dobrze, pokazując przede wszystkim progres w obronie. Wszystko na to wskazuje, że Sternicki dogra sezon tylko na boiskach drugoligowych i w juniorach. Ciężko mi sobie wyobrazić kadrę U-20 bez niego.
3. Szymon Nowicki (WKS Śląsk II Wrocław)
W sezonie 2024/25: 4.9 pkt i 6.2 zb
Jeszcze dwa lata temu powiedziałbym, że Nowicki po prostu w kadrze swojego rocznika musi być. Dzisiaj wcale nie jest to już dla mnie takie pewne. Bardzo mądre słowa w kontekście Nowickiego wypowiedział na naszych łamach trener Łukasz Grudniewski. Po przyjściu trenera Marka Popiołka do Śląska widzę lekką poprawę w grze byłego zawodnika GAK Gdynia. Praca, praca i jeszcze raz praca – tylko ona może przynieść skutek. Czy doprowadzi Nowickiego do kadry U-20? Możliwe. A jeśli nie? Nie będzie to przecież koniec świata.
4. Igor Urban (ŁKS Coolpack Łódź)
W sezonie 2024/25: 9.3 pkt i 1.5 prz.
Jak dla mnie – czarny koń wyścigu o miejsce w kadrze U-20. Dlaczego? Wyjaśniałem to już tutaj:
Grupa pościgowa
1. Jan Nowicki (Athletes in Action Prep)
Mimo wielu ofert z Polski, latem 2024 roku Nowicki postanowił wyjechać do USA, gdzie reprezentuje barwy Prep School Athletes in Action Prep (kiedyś w tej drużynie występował Tymoteusz Pszczoła). Z tego co wiem, jest pierwszo-piątkowym zawodnikiem w rotacji zespołu z dużą liczbą minut. Nowicki nigdy nie wyróżniał się nadzwyczajną atletycznością, więc najbardziej jestem ciekaw, czy w tym aspekcie zrobił postęp w trakcie pobytu w USA.
2. Iwo Baganc (High School La Loma)
Kolejny zawodnik na liście, który po poprzednim sezonie zdecydował się wyjechać z Polski. Wybrał wyjątkowy projekt w Meksyku, który ściśle współpracuje z ligą NBA. Jego drużyna bierze udział w turniejach w USA, gdzie rywalizuje z zawodnikami, którzy celują w pierwszy pick draftu NBA jak np. A.J Dybants czy Cameron Boozer. Bardzo jestem ciekawy, jak po roku w Meksyku będzie wyglądał Iwo. Bardzo ciekaw!
3. Soprano Szelążek (WKS Śląsk II Wrocław)
W sezonie 2024/25: 6.6 pkt i 3.7 zb
Ileż ten chłopak wywołuje kontrowersji. Bo przyjechał z Francji do Polski i nie mówi biegle po polsku. Bo nie gra regularnie w Bank Pekao 1 lidze. Bo został zaproszony na zgrupowanie kadry seniorskiej Polski, aby pomóc w treningach. Po prostu zło wcielone!
Swoje zdanie na temat zasadności sprowadzenia tego gracza do Polski z lipca ubiegłego roku podtrzymuję. Soprano warto poświęcić nieco uwagi. Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się na boisku, a tam jest naprawdę nieźle. Nawet, jeśli dużej próbki nie ma.
Co mnie wkurza? To, że nie wiadomo czy Szelążek jest zawodnikiem pierwszego czy drugiego zespołu. Dlaczego gra w tak małej liczbie meczów w 1 lidze, skoro nawet nie siedzi na ławce w PLK? Dlaczego trener Jacek Krzykała (trener Śląska U-19) kiedyś w Strefie Chanasa powiedział, że go spotkał tylko raz przypadkowo na korytarzu hali przy ulicy Mieszczańskiej (Szelążek urodził się w 2006 r., więc jest uprawniony do gry w rozgrywkach U-19).
Edit: Szelążek wystąpił w półfinale młodzieżowego Pucharu Polski, więc pewnie w rozgrywkach młodzieżowych będzie grał. Podpisał wieloletni kontrakt w Śląsku, więc pewnie jest jakiś plan na niego we Wrocławiu jest. Póki co nie sposób go jednak odczytać.
4. Mikołaj Kowalczyk (WKK Active Hotel Wrocław)
W sezonie 2024/25: 8.3 pkt i 4.1 zb
Dużo w tym sezonie mówi się o Jakubie Galewskim i Karolu Prochorowiczu w WKK, którzy robią furorę na parkietach pierwszoligowych, dlatego rzadziej zwraca się uwagę na dobrą formę najstarszego młodzieżowca w składzie drużyny trenera Dziergowskiego. Fizyczność Kowalczyka jest bardzo dużym atutem, który pomaga mu funkcjonować w Bank Pekao 1 lidze, ale warto podkreślić też progres rzutowy z dystansu: z 19.4 proc. w sezonie 2023/2024 na 37.8 proc. w sezonie 2024/2025. Kowalczyk na pewno ma szansę walczyć o miejsce w kadrze U-20!
Peleton
Jan Pluta (MKKS Żak Koszalin: 5.6 pkt/mecz i 4.5 zb/mecz)
Igor Stolarz (Sensation Port Morski Kołobrzeg/Muszynianka Sokół Łańcut: 1.0 pkt/mecz)
Szymon Soszyński (AZS AWF Warszawa: 9.9 pkt/mecz i 2.8 zb/mecz)
Paweł Wiśniewski (Pyra AZS Szkoła Gortata Poznań: 18.9 pkt/mecz i 8.0 zb/mecz)
Jacek Rutecki (AK Stal II Ostrów Wielkopolski: 24.9 pkt/mecz i 6.6 zb/mecz)
Jan Śmiglak (Mana Lake Sokół Marbo Międzychód: 8.1 pkt/mecz i 6.3 zb/mecz)
Kacper Droździel (King II Szczecin: 20.1 pkt/mecz i 5.7 zb/mecz)
Bartosz Habiera (Profbud Legia II Warszawa: 7.0 pkt/mecz)
Powiedzmy sobie szczerze – peleton jest bardzo, ale to bardzo daleko od choćby grupy pościgowej. Sytuacja wśród tak młodych koszykarze szybko może się jednak zmieniać. W peletonie są dwaj przedstawiciele drużyn Bank Pekao 1 ligi oraz całe grono zawodników drugoligowych.
A także Rutecki – ten sam, który kilka dni temu błysnął w PLK.
Pozycja skrzydłowych w rocznikach 2005-2006 jest najmocniej obsadzona i trener Szablowski będzie miał kłopot, ale bogactwa. Jestem też ciekaw, na który wariant zdecyduje się selekcjoner kadry Polski U-20 na pozycji SF – czy na zawodnika lepiej operującego piłką z pozycji 2/3 jak np. Antoni Siewruk lub Joel Ćwik, czy na fizyczność i zabezpieczenie zbiórki, jaką mogą dać Szumert lub Urban.
2 komentarze
Wiadomo coś o liderze zeszłorocznej kadry U-20 Anthonym Wrzeszczu, gdzie teraz gra?
W zeszłym roku zamienił NCAA (Sam Houston State) na kanadyjski uniwersytet MCMasters Marauders.
Tutaj statystyki Wrzeszcza:
https://en.usports.ca/sports/mbkb/2024-25/players/anthonywrzeszcznqqb
Od kilku meczów jednak nie ma go już w składzie MCMasters Marauders, albo kontuzja, ale dokończy sezon gdzie indziej.
Fajnie byłoby też pociągnąć serię „Gdzie oni są?” w kontekście kadr młodzieżowych, czyli gdzie obecnie grają zawodnicy z zeszłorocznych kadr U16, U18 i U 20.
Zgadzam się, że jest przepaść pomiędzy liderami a peletonem, niektórzy gracze to też bardziej 2 niż 3, z kolei nie bardzo rozumiem wymienianie Szumera w kontekście SF
Ciekawi mnie jak wyglądają gracze po roku za oceanem i wziąłbym jeszcze pod uwagę z tamtych okolic Ucieszyńskiego, który jest poza Polską już chyba z cztery lata, a w wieku 14 był topowym graczem w Polsce w swoim roczniku