Strona główna » Polacy w Europie: Jest siła! Olejniczak szaleje we Francji

Polacy w Europie: Jest siła! Olejniczak szaleje we Francji

Le Portel nie miało odpowiedzi na Dominika Olejniczaka, który wyśrubował nowy rekord kariery. Na rumuńskich parkietach w bardzo dobrej formie jest Jakub Wojciechowski. Do gry wrócił Michał Sokołowski, ale jego statystyki były… specyficzne.

A CZY TY JUŻ POLUBIŁEŚ JUŻ NASZ PROFIL NA FACEBOOKU? ZRÓB TO!

Mateusz Ponitka (Panathinaikos)
Kapitan reprezentacji Polski jest pod formą – cztery razy pod rząd nie zdołał przekroczyć bariery 10 punktów. W ostatnich dwóch wypadł kiepsko (jedno w Eurolidze, jedno ligowe).

W Eurolidze “Koniczynki” musiały uznać wyższość Bayernu, przegrywając 68:84, a Ponitka zdobył zaledwie 4 punkty (2/9 z gry), 2 zbiórki, 3 przechwyty i 2 straty.

Nieco lepiej spisał się dwa dni później w meczu z Peristeri, w którym jego drużyna odniosła pewne zwycięstwo (72:51). Miał 5 punktów na nieco lepszej skuteczności (2/5), 7 zbiórek, 4 asysty, przechwyt, ale i 5 strat.

Panathinaikos w lidze greckiej (bilans 9-2) jest drugi, za Olympiakose, ale w Eurolidze nie jest aż tak kolorowo. Po 17 spotkaniach drużyna z Aten ma na koncie 6 zwycięstw i 11 porażek, zajmując 16. miejsce.

Aleksander Balcerowski (Gran Canaria)
Ostatnio jego minuty zauważalnie maleją. W meczu z wielkim Realem Madryt spędził na parkiecie ich tylko 9.

Mimo małego wymiaru czasowego, Balcerowski zdołał się wpisać na listę strzelców – zdobył 4 punkty (2/7 z gry, 0/3 za 3). Dodatkowo zaliczył 4 zbiórki, blok i 2 straty. “Kanarki” przegrały jednak różnicą 20 czek (85:105).

A.J Slaughter (Gran Canaria)
W meczu z Realem zagrał jeden z gorszych meczów w sezonie.

W trakcie 16 minut zdobył 4 punkty, 2 asysty i 2 przechwyty. Mógł mieć 3 punkty więcej, gdyby ten wspaniały rzut zmieścił się w czasie.

Gran Canaria przegrała drugi mecz z rzędu (5 porażek w ostatnich 6 meczach ligowych), przez co spadła na 7. miejsce (bilans 8-7). W grupie EuroCup jest niezmiennie na 2. miejscu z bilansem 7-2. Już w środę Hiszpanie przyjadą do Wrocławia. Transmisja w Polsat Sport Extra, o godz. 20:00.

Adam Waczyński (BAXI Manresa)
Manresa w weekend rozgrywała ważny mecz w walce o utrzymanie – z Saragossą Marcela Ponitki. Drużyna “Wacy” przegrała 65:72.

Polak w trakcie 20 minut zanotował 5 punktów (1/1 za 3), 3 zbiórki oraz po jednym przechwycie i asyście.

Mimo porażki, Manresa znajduje się tuż nad strefą spadkową (na 16. miejscu) z bilansem 3 zwycięstw i 12 porażek.

Marcel Ponitka (Casademont Zaragoza)
Dzięki wygranej z Manresą odskoczyli od strefy spadkowej na jedno zwycięstwo, ale Polak nie odegrał znaczącej roli w tym meczu. Zanotował zbiórkę, asystę i 3 straty w zaledwie 5 minut.

Z bilansem 4-11 zespół znajduje się na 15. miejscu w lidze ACB.

Michał Sokołowski (Treviso)
Wrócił po 3 tygodniach do gry po kontuzji i zagrał dość kuriozalny mecz.

Treviso wyraźnie odstawało od Pesaro, z którym przegrało 72:101. “Sokół” zanotował 8 punktów (2/5 z gry), zbiórkę i asystę. Popełnił też aż 8 strat…
Drużyna Polaka zajmuje 15. miejsce we włoskiej ekstraklasie, z bilansem 5-9.

Dominik Olejniczak (Gravelines Dunkerque)
Najlepszy mecz w sezonie Polaka, a nawet w karierze! Zdobywając 23 punkty ustanowił swój nowy rekord w lidze francuskiej.

Jego drużyna pokonała Le Portel 79:73, a środkowy reprezentacji Polski był MVP meczu. W zaledwie 19 minut zdobył 23 punkty (8/10 z gry, 7/7 z wolnych), 5 zbiórek i 2 bloki. Jego współczynnik efektywności wyniósł 28.

Gravelines wygrało siódmy mecz w sezonie, dzięki czemu zajmuje 12. miejsce w lidze.

David Brembly (Dijon)
Dijon, wygrywając z Nancy (90:84), umocniło swoją pozycję w TOP 4 ligi francuskiej.

Jednak Brembly nie odegrał znaczącej roli w tym spotkaniu. W 19 minut miał 5 punktów (1/1 za 3), zbiórkę i przechwyt.

Dijon zajmuje 4. miejsce z bilansem 11-5.

Mathieu Wojciechowski (Limoges)
W ostatnich dniach Polak rozegrał dwa spotkania ligowe. Limoges wyszło “na remis”, wygrywając raz.

W pierwszym meczu Limoges przegrało jednym punktem z Roanne (87:88), a Wojciechowski zaliczył 3 punkty (1/2 za 3), 3 zbiórki i 2 przechwyty. Dwa dni później pokonało wyżej notowane JL Bourg (76:68), a Polak zanotował 5 punktów, 2 zbiórki i 2 przechwyty.

Po 16 spotkaniach jego drużyna ma dodatni bilans (9-7), dzięki czemu zajmuje 7. miejsce.

Michał Michalak (Manisa BB)

Drużyna polskiego strzelca, Manisa przegrała po dogrywce z Konyaspor 79:80, a Michalak rzucił 7 punktów (2/7 z gry, 0/5 za 3). Grał przez 23 minuty, a gdy przebywał na parkiecie jego drużyna była -15.

Zespół z bilansem 3-11 zajmuje 15. miejsce w lidze. Na ostatnim miejscu jest drużyna Igora Milicicia, Besiktas Stambuł, z takim samym bilansem.

David Logan (Givova Scafati)
Po 5 meczach z przynajmniej 2 celnymi trójkami, Logan w spotkaniu z Trieste nie trafił ani razu zza łuku.

Scafati przegrało ten mecz różnicą 5 oczek (59:64). Były reprezentant Polski zdobył 13 punktów, trafiając 6 z 17 rzutów z gry (w tym 0/7 za 3). Zebrał 6 piłek, rozdał 5 asyst i przechwycił 2 piłki.

Beniaminek ligi włoskiej ma 6 zwycięstw i 8 porażek, co daje mu 10. miejsce w tabeli.

Jakub Wojciechowski (Dinamo Bukareszt)
Tydzień temu rzucił 16 punktów, a 7 stycznia poprawił ten dorobek!

Bukareszt przegrał z Voluntari 78:80, ale polski środkowy był liderem swojego zespołu. Zdobył 19 punktów (przy 7/12 z gry, 2/3 za 3) i po 2 zbiórki i asysty.

Mimo porażki, drużyna ze stolicy w dalszym ciągu zajmuje 2. miejsce w rumuńskiej grupie B.